11/16/2017

Jak radzić sobie z brakiem pewności siebie?

Klaudia Pingot
Zapisz się na newsletter i otrzymuj specnewsy

Jak radzić sobie z brakiem poczucia pewności siebie?

Suszę włosy ze stu procentową pewnością siebie. Wkładam buty, zamykam drzwi, wołam windę, idę do Lidla. Cały czas mam 100% pewności siebie. 

Patrzę w niebo, macham dziecku, które macha mi, robię zakupy. Poziom pewności nie spada.

Jadę na ważne spotkanie. Od jednej rozmowy zależy mój kolejny miesiąc finansowy. Słupek na moim barometrze pewności siebie nieco się przesunął w lewo. Im więcej myślę, tym bardziej się przesuwa. Fuck! Nie mogę myśleć! A może powinnam dodać sobie trochę otuchy? Jakieś afirmacje? Może ustawić się w sprawdzonej power pose (pozycji mocy)? Może przesunąć spotkanie?

Człowiek doświadcza wielu paradoksów w życiu. Jednym z nich jest związek między myśleniem a działaniem. Podobno tylko myślenie przynosi smutek i wątpliwości. Działanie nigdy.

Czy można jednak działać bez myślenia? I czy można myśleć bez działania?

Jedno i drugie wydaje się być niezależne, ale czym byłoby niebo bez ziemi?

Podobno ilość osób w całej ziemskiej populacji, które doświadczają spójności pomiędzy tym, co czują a tym, co pokazują i robią to całe …2 procent.

Cholera, zauważ, że większość z nas ma mocne niedobory spójności!

Brak pewności siebie dotyczy wielu osób, ale zauważ, że występuje tylko wtedy, gdy sądzimy lub wiemy, że inni nas oceniają.

Nigdy nie doświadczamy braku pewności siebie, gdy robimy coś dla siebie albo gdy jesteśmy w tak zwanym „flow”.

Czy dzieci cierpią na brak pewności siebie?

Umorusane twarzyczki, koślawe rysunki, daleki od doskonałości śpiew nie są w stanie pozbawić dziecka pewności siebie, gdy jest w trakcie zabawy. W czym tkwi różnica między zabawą a życiem? Może życie bierzemy zbyt serio? A Ty jakie różnice wskażesz? (Pole komentarzy u dołu czeka na Twoje kilka kliknięć w klawiaturę! Śmiało!).

Jedno z najgorszych przekonań, które nam towarzyszy w życiu, to wiara, że z czymś się rodzimy i że tego już nie można zmienić. Pewność siebie jest taką samą umiejętnością jak inne. Można ją wypracować. Kluczowe jednak jest przekonanie, że MOŻNA z tym coś zrobić.

W filmie, który zaraz zobaczysz, poznasz kilka zasad i tajników budowania pewności siebie.

Zdradzę też, jaki rodzaj myślenia nie pozbawi Cię odwagi działania.

Jeśli jesteś przed ważną rozmową, randką, wystąpieniem, ten mały trik/ćwiczenie może spowodować, że w kilka minut poczujesz większą spójność, spokój a jednocześnie pewność siebie.

Czas spojrzeć na siebie filtrem serca i rozwoju, a nie filtrem porównań.

Możesz pobrać ode mnie specjalnie dedykowany dla Ciebie mały pdf z ćwiczeniem.

Chcesz pobrać? No to klik i do działania!

Pamiętasz o komentarzu poniżej? Pewna siebie, zrób to od razu! 😀 Wyraź to!