08/21/2017

Jakie prawa rządzą Twoim życiem? 11 praw psychologii

Dominika Mituła
Zapisz się na newsletter i otrzymuj specnewsy

Urlop skłania do refleksji. Rok temu młoda brunetka siedząc na piaszczystej plaży Adriatyku czuła jak mocny wiatr smaga jej włosy. Ostatnie promienie zachodzącego słońca padały na jej smutną twarz. Robiło się chłodniej. Powiew wiatru przynosił ulgę po upalnym dniu i coś jeszcze…

W głowie słyszała coraz wyraźniej myśl zwiastującą nadchodzące zmiany:

-”Dłużej tak nie dam rady! Muszę coś zmienić. Dzień za dniem ucieka mi przez palce!”

Wiedziała, że praca jest powodem wielu jej problemów. Widziałaś kiedyś wagonik rollercoaster, który zjeżdża w dół, przyspiesza i gwałtownie zakręca? Tak, to było to!

Tego wietrznego wieczoru podjęła decyzję. Postanowiła porzucić pracę z ludźmi, których uwielbiała aby zyskać czas i energię dla siebie, swojej rodziny i męża. Po powrocie z wakacji zaczęła działać. Najpierw złożyła wypowiedzenie. Wtedy nie wiedziała jeszcze, że aby pójść do przodu najpierw musi nauczyć się i oduczyć kilku rzeczy.

Czy czułaś kiedyś w środku ten niepokój zwiastujący przełom? Coś doskwiera Ci kiedy zasypiasz i kiedy budzisz się rano? Pewnego dnia otwierasz oczy i widzisz to wyraźnie. Mam już dość! – mówisz sobie – Czas to zmienić! Cel został wyznaczony. Z zapałem podciągasz rękawy i stajesz do działania. Poczekaj! Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć, dogadać się z partnerem czy otworzyć własny biznes – wynik Twojego działania podlega prawom psychiki.

Na co dzień chodzisz po ziemi i nawet gdy skoczysz, zawsze spadniesz. To jasne – prawo grawitacji, czy jesteś tego świadoma czy nie, działa 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Podobnie jest z prawami psychologicznymi. Działają stale i przez cały czas.

Jeśli chcesz doświadczyć psychologii w praktyce, już 23 października rusza nasz najważniejszy kurs psychologiczny online. Sprawdź szczegóły klikając w grafikę poniżej!

Akademia SpecBabek 2017

11 praw psychologii

Prawo panowania

Mówi o tym, że to jak panujesz nad swoim życiem, ma bezpośrednie przełożenie na to, jak się czujesz. Na pewno zauważyłaś, że stres, lęk i niektóre choroby są wynikiem braku kontroli nad jakąś ważną dziedziną twojego życia. Aby przełamać złą passę zacznij od tego co realnie możesz zmienić – od swoich myśli. To, co myślisz jest tym, co czujesz. Jeśli kontrolujesz swoje myśli jesteś pewna siebie, pozytywna i gotowa do działania. Czujesz, że dasz radę! Możesz ruszyć do przodu!

Prawo przyczyny i skutku

Nazwano je żelaznym prawem wszechświata. Zarówno sukces jak i porażka, szczęście i nieszczęście mają swoją przyczynę i skutek. Przypadki nie istnieją! Czy widzisz jak to prawo działa w codziennym życiu? Ile razy rzucałaś palenie? Ile razy byłaś na diecie? Ile razy mówiłaś sobie: znajdę nową pracę! Jeśli robisz coś po raz kolejny w ten sam sposób, nie spodziewaj się innych efektów. Zmień myślenie, a to co czujesz również się zmieni! Znajdziesz wtedy sposób na to, jak działać inaczej, niż do tej pory.

“Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów” – Albert Einstein.

Prawo wiary

To w co wierzysz staje się rzeczywistością. Im bardziej w to wierzysz tym większa szansa na powodzenie. Jeśli jesteś absolutnie przekonana o tym, że odniesiesz sukces – nic cię nie powstrzyma! Zrealizujesz swój cel. Jeśli jednak uwierzysz, że powodzenie twojego planu to kwestia szczęścia lub przypadku, zniechęcisz się, gdy coś potoczy się nie po twojej myśli. Nastaw się optymistycznie i pozytywnie, a pokonasz nieuniknione przeszkody. Zmierz się z samoograniczającymi przekonaniami. Henry Ford powiedział: „Jeśli wierzysz, że możesz coś zrobić, lub jeśli wierzysz , że nie możesz, to w obu przypadkach masz rację”. Spróbuj więc zbudować system przekonań pasujący to tego, co chcesz osiągnąć w życiu.

Prawo oczekiwania

Dostajesz od życia to, czego oczekujesz, a niekoniecznie to, czego chcesz. To jak samospełniająca się przepowiednia (inaczej: Efekt Rosenthala), która działa adekwatnie do wizji stworzonej w Twojej głowie. Świetnie widać to na przykładzie oczekiwań rodziców lub nauczycieli wobec dzieci – jeśli sądzisz, że Twoje dziecko jest zdolne, oczekujesz od niego więcej niż w przypadku, kiedy uważałabyś, że sobie z czymś nie poradzi. Potwierdza to eksperyment przeprowadzony przez psychologów z Harvardu – Roberta Rosenthala i Leonore F. Jacobson, w szkole podstawowej West Coast w San Francisco. Po wykonaniu testu na inteligencję wśród uczniów, podzielili oni dzieci na dwie grupy: zdolniejsze i mniej zdolne, i o podziale tym poinformowali nauczycieli. Po upływie roku testy powtórzono. Ich wyniki potwierdziły wcześniejszy podział: dzieci z grupy uczniów zdolniejszych napisały testy lepiej niż dzieci z grupy mniej zdolnych. Wtedy jednak okazało się, że podział dzieci na grupy wcale nie został stworzony w oparciu o pierwotnie napisane testy, lecz był przypadkowy. To oczekiwania nauczycieli wobec dzieci, o których myśleli, że są zdolniejsze spowodowały, że poświęcali im więcej uwagi, stawiali wyższe wymagania i byli bardziej życzliwi. Jeśli więc chcesz osiągnąć założony cel – oczekuj więcej. Stwórz swój osobisty zestaw oczekiwań adekwatny do twojego celu. Nieważne czy oczekiwania dotyczą ciebie, twoich dzieci, męża czy współpracowników. Wywierają potężny niezauważalny wpływ na ludzi i sytuacje, aby rzeczy potoczyły się tak, jak to zaplanowałaś.

Prawo silnej woli

Silna wola daje nam energię do przezwyciężania trudności, które pojawiają się zawsze na drodze do osiągnięcia celu. Nie jest nam przekazana w genach. Podobnie jak mięsień, można ją trenować i rozwijać, i tak samo jak mięsień, ulega zmęczeniu. Im bardziej staramy się ukryć emocje podczas stresującej kłótni, tym większa szansa, że wybuchniemy po chwili. Im więcej myślimy „Odchudzam się – nie zjem tej pysznej słodkiej czekolady” tym większe prawdopodobieństwo, że zaraz czekoladowa kosteczka wyląduje w naszych ustach. Niestety silna wola wyczerpuje się tym szybciej, im bardziej skupiasz się na samokontroli. Dzieje się tak dlatego, że zużywasz więcej energii na walkę z pokusą w momencie, kiedy o niej myślisz, niż w sytuacji, kiedy o niej nie pamiętasz. Poza tym, kiedy poświęcasz czemuś uwagę, to trudno jest o tym nie myśleć.

Doskonale wyraża to test pianki Marshmallow, przeprowadzony po raz pierwszy przez w 1972 roku przez profesora Uniwersytetu Stanforda – Waltera Mischela. W badaniu tym sprawdzano, na ile dzieci, które brały w nim udział, będą w stanie powstrzymać się od zjedzenia pianki, by w nagrodę otrzymać kolejną sztukę. Okazało się, że 30% z nich powstrzymało się przed zjedzeniem smakołyku, wymyślając przy tym rozmaite metody odwrócenia uwagi od pianki, jak udawanie, że jej tam nie ma, zabawa swoimi włosami, a nawet zabawa samą pianką. W eksperymencie tym (trwał on kilkanaście lat) okazało się również, że dzieci, które wcześniej wykazały się umiejętnością odraczania nagrody, osiągały większe sukcesy w dorosłym życiu, zarówno na polu biznesowym, jak i osobistym. Dzieci mogą nas wiele nauczyć – między innymi tego, jak w skuteczny sposób odwrócić uwagę od tego, czego chcemy uniknąć.

Jak jeszcze można wzmocnić silną wolę? Czasem wystarczy dać sobie więcej czasu. Dobry sen i zdrowe jedzenie wzmocnią twoją siłę. Regularny relaks pomoże ochronić zapasy twojej silnej woli przed negatywnym wpływem stresu lub znudzenia. Przydatne będzie również stworzenie wspierającego środowiska, które pomoże w motywacji do osiągnięcia celu.

Prawo koncentracji uwagi

Prawo to mówi o tym, że podążamy w kierunku, w którym kierujemy naszą uwagę. Zatem to, na czym się koncentrujemy – rośnie. Jeśli więc skupiamy się na rozwiązaniach, myślimy w sposób pozytywny i odważny o rzeczach, których pragniemy, z pewnością uda się nam je osiągnąć. Kiedy zaś skupimy się na problemach, utkniemy w miejscu i nie będziemy w stanie ruszyć do przodu. Zatem im bardziej zastanawiasz się, jak możesz osiągnąć to, o czym marzysz, tym więcej dostrzegasz możliwości zbliżających Cię do realizacji celu. Pomaga w tym układ siatkowaty naszego mózgu, który można porównać do ogromnego filtra – spośród milionów informacji, jakie docierają do naszej podświadomości w każdej sekundzie, układ ten wybiera 5-7 najbardziej istotnych i przekazuje je do umysłu świadomego. Zgadnij, jakie informacje Ci przekaże, kiedy skupisz się na konkretnej myśli? 😉

Prawo zaangażowania

Im większe zaangażowanie w sprawę, na której nam zależy tym większe związane z nią emocje. A kiedy emocje są bardzo silne, nie zawsze potrafimy zachować się racjonalnie. Ile razy podczas kłótni powiedziałaś coś, czego potem żałowałaś? Emocje nie są dobrym doradcą. Obserwowanie ich i zapanowanie nad nimi pozwoli podejmować właściwe decyzje.

Z drugiej strony – im bardziej zaangażujemy się w jakieś przedsięwzięcie, tym lepsze efekty jesteśmy w stanie osiągnąć. Dzieje się tak dlatego, że emocje związane z działaniami, jakie podejmujemy sprawiają, że bardziej się staramy, ponieważ mocniej zależy nam na osiągnięciu zadowalającego wyniku.

Prawo świadomości

„Dopóki nie uczynisz nieświadomego – świadomym, będzie ono kierowało twoim życiem, a ty będziesz nazywał to przeznaczeniem.” – C.G. Jung. Możemy zmienić tylko to, czego jesteśmy świadomi. Jeśli coś jest nieuświadomione, nie istnieje to w naszej mapie myśli, a nie można przecież zmienić czegoś, co nie istnieje. Dopiero kiedy dostrzegamy otaczającą nas rzeczywistość, wiemy jakie uczucia i myśli kryją się w naszym wnętrzu, możemy dokonać ich zmiany.

Prawo nieuniknionego błędu

Jak powiedział Napoleon Bonaparte: “Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi”. Przeszkody stoją na każdej drodze do celu. Na ich pokonanie nie ma gotowej recepty. Popełniamy błędy bo działamy, wszak praktyka czyni mistrza! Nawet nieudane próby zwiększają szansę na powodzenie w kolejnym podejściu, jeśli wyciągamy z nich odpowiednie wnioski.

Każda porażka jest szansą żeby spróbować jeszcze raz, tylko mądrzej” – Henry Ford

Prawo samoakceptacji

Jeśli nasza postawa jest pełna ufności, wiary i szacunku dla samej siebie, nasze działania przynoszą wymierne rezultaty. Wszelkie przeszkody pojawiające się na drodze do celu traktujemy jako chwilowe trudności, z którymi dajemy sobie radę. Brak akceptacji siebie sprawia, że nie wykorzystujemy w pełni swojego potencjału. Kiedy zaś akceptujemy własne ograniczenia oraz poznajemy swoje potrzeby i marzenia, wyznaczamy odpowiedni kierunek działań i zdecydowanie kroczymy do przodu. Wtedy też dajemy sobie prawo do pomyłek i stawiamy cele adekwatne do naszych możliwości. Samodzielnie podejmujemy decyzje i nie boimy się ponosić konsekwencji. Zaspokajamy swoje potrzeby pamiętając o innych. Słuchamy swoich uczuć i nie boimy się ich wyrażać.

Prawo wytrwałości

Nie porzucajmy swojego celu cokolwiek się stanie. Gdyby Forest Gump uwierzył w to, co mówią wszyscy wokoło, jego historię spisano by na kilku kartkach. Tymczasem on z uporem brnął do przodu, jednocześnie pogodzony ze swoim losem. Pomimo, że całe jego otoczenie miało go za głupca, najpierw stał się jednym z najlepszych zawodników szkolnej ligi, potem świetnym zapaśnikiem a następnie bohaterem narodowym! Wytrwałość przynosi w końcu oczekiwane rezultaty, tylko musimy dać sobie szansę na to, by mogły zaistnieć. Jak mówi przysłowie: Nie od razu Kraków zbudowano. Jeśli zaś wierzyć Napoleonowi Hillowi: „Wierz mi, jeśli możesz poszczycić się wytrwałością, dasz sobie doskonale radę bez wielu innych zalet”. Nawet Budda przekonuje, że wytrwałość jest w stanie pokonać największe przeszkody: „W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa – nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość”. Dlatego jeśli miałabym dziś życzyć SpecBabkom jednej rzeczy, to życzyłabym właśnie wytrwałości, bo dzięki niej w końcu osiąga się zamierzone cele.

Jeśli chcemy zwiększyć prawdopodobieństwo osiągnięcia celu, bądźmy do niego przygotowane. Jak możemy się przygotować? Przede wszystkim nauczmy się wykorzystywać nasze mocne strony, poznajmy swoje zalety, próbujmy je rozwijać i wzmacniać, podejmując takie wyzwania, które będą dla nich najlepszym sprawdzianem.

Czy czujesz, że jeszcze jakieś prawo psychologii silnie oddziałuje na Twoje życie? 

Napisz nam o tym koniecznie!

Psychologia to ogromny ocean wiedzy i możliwości. Świadomość siebie, mechanizmów psychologicznych, to przepustka do większej akceptacji i spokojnego działania.

Jeśli po tym artykule poczułaś, że psychologia ma ogromną moc, pamiętaj, że już wkrótce nasz flagowy projekt online, Akademia SpecBabek 2017! Sprawdź szczegóły, co roku, kiedy pierwsze liście zaczynają zmieniać kolor na żółty, za oknami pojawia się piękna złota jesień – SpecBabki rozgrzewają sie do Akademii SpecBabek. Może wśród nich także i Ty?

Akademia SpecBabek 2017