11/30/2015

25 momentów, gdy SpecBabka mówi NIE.

Klaudia Pingot
Zapisz się na newsletter i otrzymuj specnewsy

Możesz to nazwać asertywnością, silną wolą, poczuciem własnej wartości lub pewnością siebie. Niezależnie jednak, jak to nazwiesz, umiejętność mówienia „nie” jest jedną z ważniejszych życiowych kompetencji. Jeśli chcesz ułatwić sobie życie, naucz się mówić „NIE” bez tłumaczenia dlaczego. Był okres w moim życiu, kiedy nie potrafiłam odmawiać. Chciałam być akceptowana i lubiana, bałam się odrzucenia. To pułapka myślenia, która sprowadza na ciebie mnóstwo złych konsekwencji. Bojąc się odrzucenia przez innych, odrzucamy siebie same – swoją wartość, swoje potrzeby, swoje ideały.

Nie innym.

Nie nr 1. Nie będę się prosiła, aby wszyscy mnie lubili. Nie nr 2. Nie będę udawała, że głupota i okrucieństwo nie istnieje. Nie nr 3. Nie będę kozłem ofiarnym i w ogóle żadną ofiarą jakiejkolwiek relacji i systemu. Nie nr 4. Nie spełnię oczekiwań wszystkich. Nie nr 5. Duże NIE toksycznym związkom i ludziom. 1 grudnia 1955 roku w Alabamie, czarnoskóra kobieta powiedziała „nie” białemu mężczyźnie, który chciał zająć jej miejsce siedzące w autobusie. Tym samym, Rosa Parks stała się symbolem walki z segregacją rasową. Długie lata była prześladowana, pozbawiona możliwości pracy, ścigana karami sądowymi, ale jej „nie” zmieniło świat. Motywy mojego i Twojego działania są różne i bardzo głębokie. Czasem nie rozumiesz do końca, dlaczego robisz to, co robisz lub rezygnujesz z tego, co wartościowe. Unikasz mówienia „nie”, by uchronić się przed poczuciem winy lub lękiem. Rozwiązaniem jest zrozumienie, że źródło lęku i poczucie winy jest w Twoim umyśle. Uwalniając się od poczucia winy i strachu, odnajdziesz spokój i wolność.

Nie sobie, która siebie nie ceni. 

Nie nr 6. Nie będę tłumić swoich potrzeb. Nie nr 7. Nie próbuję być idealna. Nie nr 8. Nie będę powtarzać słowa „muszę’. Nic nie muszę. Nie nr 9. Duże NIE dla własnego perfekcjonizmu. Nie nr 10. Nie będę żyć z wiecznym poczuciem winy. Od dziecka tyle razy byłyśmy narażone na utratę poczucia własnej wartości, że mały kolejny raz nie ma znaczenia. Nie ma?! Napisałam to bezwiednie. Tak mi powiedziała intuicja, palce przesuwały się automatycznie po klawiaturze, wystukując kolejne literki i słowa, twierdzenie, które de facto jest bzdurą. Przywykanie do nowych nawyków jest trudne i trzeba się pilnować, by nie wejść w to, co robi się automatycznie. Za każdym razem, gdy postanawiasz rezygnować ze swoich potrzeb, gdy dajesz przyzwolenie na krzywdzenie Cię, Twoja wartość umyka niczym małe ziarnko piasku, ale to przecież małe ziarna piasku tworzą wielką pustynię.

Nie złym strategiom i nawykom.

Nie nr 11. Nie wierzę, że wszystko stracone. Nie nr 12. Nie kupię kolejnych butów i nie zjem kolejnego ciastka z powodu emocji. Nie nr 13. Nie będę szakalem w relacjach z innymi. Będę dostojną żyrafą!* Nie nr 14. Nie przestanę się rozwijać. Nie nr 15. Nie spocznę na laurach. Jak zacząć? Jak się nauczyć? Każda umiejętność rozpoczyna się od jednego małego aktu, działania, tak jak każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Mierząc się ze swoim wahaniem,  zrób to przy najbliższej okazji. Powiedz jedno małe „nie, gdy masz ochotę powiedzieć „tak”. „Tak”, które znów byłoby odmową dla Twoich potrzeb. Wewnętrzna siła to trening nawyków, także nawyku mówienia „Nie”.

Nie dla blokowania własnego potencjału.

Nie nr 16. Nie będę udawać kogoś, kim nie jestem. Nie nr 17. Nie będę udawać, że mi dobrze, jak mi źle. Nie nr 18. Nie poświęcaniu się. Nie nr 19. Nie narzekam. Biorę sprawy w swoje ręce. Nie nr 20. Nie przestanę wierzyć. Dam radę. Nie nr 21. Nie poddam się, nawet po setnej porażce. Nigdy nie namawiam nikogo, aby za wszelką cenę mówił NIE. W końcu nie jestem kimś innym niż sobą. Znam swoje możliwości, czuję swoje motywy i to nie zawsze do końca. Motywuję setki ludzi co miesiąc, ale byłoby to głupie mówić każdemu, jaka zmiana w danym momencie jest dla niego dobra. Ty musisz poczuć, która decyzja jest dla Ciebie właściwą i które „nie” dziś jest najbardziej odpowiednie.

Po prostu nie.

Nie nr 22. Nie oszukaństwu. Nie nr 23. Nie poczuciu bezradności. Nie nr 24. Nie szowinistycznym żartom. Nie nr 25. Nie molestowaniu i mobbingowi.

Jak mówić „nie”?

NIE ostateczne: Nie jestem niczym więcej i niczym mniej niż postanowiłam być. Bądź tą, którą prawdziwie pragniesz być. No i oczywiście, pozostań SpecBabką!

* metafora szakala i żyrafy w kontaktach z innymi pochodzi z modelu NVC (Komunikacji bez przemocy) P.S. Jeśli podobał Ci się ten artykuł zachęcam do asertywnego zapisu na newsletter (box znajdziesz u dołu tej strony). Do napisania! Klaudia