10/27/2015

10 umiejętności, których w sobie nie doceniasz.

Klaudia Pingot
Zapisz się na newsletter i otrzymuj specnewsy

Nie ma człowieka na świecie, który nie mierzyłby się w tym momencie swojego życia z jakimś problem. Pieniądze, miłość, bliscy, praca. Ich brak lub nadmiar. Wbrew pozorom, nadmiar miłości lub pieniędzy może być tak samo przytłaczający i problematyczny jak ich brak. Każda, naprawdę każda wartość ma swoją ciemną i jasną stronę mocy. Pieniądze wyzwalają z ubóstwa a jednocześnie mogą zaślepiać i uzależniać. Rodzina lub odwzajemniona miłość to fundament poczucia bezpieczeństwa a jednocześnie złudzenie jedynej lub najważniejszej wartości. Życie jest jak dom o silnych fundamentach. Rodzina i bliscy z pewnością nim są, ale dom nie może mieć wyłącznie fundamentów. Kariera i rozwój to coś, co dodaje skrzydeł, ale bez innych wartości i fundamentu, człowiek staje się pikującym Ikarem. Niezależnie, w jakim okresie swojego życia obecnie jesteś, z pewnością coś zaprząta Twoją głowę. Przecież umysł nie znosi pustki i zawsze musi znaleźć dziurę w całym. A może masz teraz poważniejszy kryzys? Odszedł ktoś bliski, może Ty odeszłaś od kogoś ważnego dla Ciebie. Może zmagasz się z chorobą, a może rzuciłaś pracę. Nie ważne, jaki jest powód, który sprawia, że jesteś smutna i zmartwiona. W tych gorszych momentach pamiętaj o rzeczach, które masz lub robisz doskonale.

Dziś chcę Ci przypomnieć właśnie o tych rzeczach, które potrafisz, które pomagają Ci w życiu, a których nie jesteś świadoma na co dzień.

  1. Potrafisz spać i odpoczywać. To konieczne, aby regenerować swój umysł i ciało. Nie zaniedbuj tych czynności, bo tracisz efektywność. Stajesz się nerwowa i tyjesz, jeśli masz za mało spokoju i cierpisz na brak snu. Masz swoje łóżko, nie każdy na świecie ma gdzie spać.
  2. Potrafisz mówić, pisać, komunikować się, dzięki czemu możesz wyrażasz to, czego chcesz i czego nie chcesz. Dzięki tej umiejętności wchodzisz w relacje interpersonalne.
  3. Jeśli jesteś kobietą, w reakcji na ciepły dotyk i bliskość drugiej osoby, Twój organizm wydziela wyjątkowo dużo oksytocyny (więcej niż organizm mężczyzn). Hormon ten powoduje, że czujesz się bezpieczna i zaopiekowana. Sprawia też, że łatwiej budujesz relacje z ludźmi.
  4. Potrafisz i możesz jeść. Z dużym prawdopodobieństwem masz, co włożyć do garnka. Dzięki temu, nie musisz się martwić o to, że będziesz głodna. Jeśli cierpisz na bulimię bądź anoreksję, myślisz o jedzeniu prawdopodobnie cały czas i o tym, by kontrować ilość spożywanych produktów. Cierpisz i nie możesz sobie z tym zbytnio poradzić. Rozwiązaniem jest wyjście z perfekcjonizmu, odzyskanie wewnętrznego spokoju, stworzenie przekonania „nic nie muszę, ale chcę”. Nie jest to proste, ale masz na to wpływ.
  5. Oddychasz bez trudu, chodzisz (a może poruszasz się na wózku), Twoje płuca pracują, serce pompuje krew do tętnic. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z cudu istnienia.
  6. Potrafisz się uczyć i wciąż rozwijać, niezależnie ile masz lat. Nasz mózg zachowuje plastyczność do ostatnich lat życia. Jesteś w stanie nabyć nowe umiejętności lub nową wiedzę poprzez procesy zapamiętywania i praktykę. Nigdy nie jesteś do końca zapisaną kartą. Co dzień piszesz swoją historię i zmieniasz jej bieg.
  7. Potrafisz dokonywać wyborów i zawsze masz prawo decydować, zwłaszcza w kwestii własnego życia. Niektóre decyzje nie są łatwe. Ważne jednak, że to Ty decydujesz, jak interpretować zdarzenia ze swojego życia i w którym kierunku pójść. Nie rezygnuj z prawa wyboru, bo inni będą decydować za Ciebie. Z jednej strony to zdejmuje ciężar odpowiedzialności z Twoich barków, z drugiej strony zaczynasz mieć pretensję do innych, że nie tak jest, jak byś chciała by było. Decyduj za siebie.
  8. Masz umiejętność wybaczania. Nie przejdziesz przez życie bez poczucia skrzywdzenia. Krzywdzą ludzie bądź zdarzenia. Nie jesteśmy w stanie tego uniknąć. Poczucie krzywdy jest jak kula u stopy lub na sercu, która ciąży z czasem coraz bardziej. Wybaczenie to klucz do poczucia wolności i spokoju.
  9. Masz umiejętność rozumienia, słuchania i kochania. To największy prezent, jaki możesz dać drugiej osobie. To klucz do bycia cenioną i szanowaną. To, co dajesz, to wraca.
  10. Potrafisz budować swój wizerunek na co dzień i czy chcesz, czy nie, on nieustannie wywiera wpływ na innych. Twój wizerunek to Twój wygląd, intencje, sposób, w jaki mówisz, to, co mówisz, Twoja postawa, to, co robisz i jak robisz. Twój wizerunek warunkuje nastawienie innych do Ciebie. Miej zawsze czyste intencje, rób wszystko najlepiej jak potrafisz, nie udawaj, bądź spójna ze sobą.

Jest tak wiele małych rzeczy, które wywierają tak ogromny wpływ na nasze życie. Koniecznie dopisz w komentarzu coś od siebie. Do napisania! Klaudia