01/04/2016

15 cytatów z “Seksu w wielkim mieście”, które mogą odmienić Twój 2016 rok.

Klaudia Pingot
Zapisz się na newsletter i otrzymuj specnewsy

Przygotowując wpisy blogowe, myślę o nich kilka dni. Pisząc książki, artykuły, posty na Facebooka posługuję się tym samym systemem, co podczas przemówień. Zawsze stawiam na bogate, wartościowe treści. Wiele z nich jest opartych na wiarygodnych, psychologicznych źródłach. Nie lubię się jednak ograniczać tylko do książek i własnych doświadczeń. Lubię być autentyczna, zaskakująca, kreatywna.  Na zajęciach „Communication and body language” swoich anglojęzycznych studentów inspiruję fragmentami seriali „Friends”, „Sherlock Holmes”, czy „Lie to me”. Dziś chciałabym zainspirować nas (Ciebie, wszystkie SpecBabki i samą siebie) cytatami z serialu „Seks w Wielkim Mieście”. Pozostawię swoje komentarze do każdego z nich.

Serial cieszył się przez lata wielkim powodzeniem. Jego sukces został zagwarantowany dzięki poruszanej tematyce (seksu, miłości, mody, przyjaźni), ale i dzięki temu, że każda z bohaterek ukazuje inną twarz, naturę kobiety. Każda z nich po części jest każdą z nas. Trochę bardziej, trochę mniej, ale zawsze trochę jest.

cytatów

Wybrałam cytaty, które mają niebagatelny wpływ na to, jak postrzegamy świat i siebie, jakimi prawami rządzą się związki międzyludzkie oraz jakie są role kobiet w dzisiejszym świecie. Oto one:

1. Faceci boją się kobiet sukcesu. Jeśli chcesz kogoś złapać – siedź cicho i graj według reguł.

•Postać: Charlotte York
•Źródło: odc. 1, Seks w wielkim mieście

Badania już dawno udowodniły, że sukces i sympatia w przypadku mężczyzn się łączą, a w przypadku kobiet nie. Kiedy kobieta jest kompetentna, wydaje się być niemiła. Podczas, gdy u mężczyzn ta cecha jest postrzegana jako oznaka profesjonalizmu. Profesorowie Frak Flynn i Cameron Anderson w 2003 roku zrobili eksperyment, który badał postrzeganie kobiet i mężczyzn w miejscy pracy. Gdy badani dostali opis kobiety sukcesu – Heidi Roizen, która była inwestorką wysokiego ryzyka, miała liczne kontakty i dużą otwartość – ocenili ją jako kompetentną, ale samolubną. Nie chcieliby z nią ani pracować, ani jej zatrudnić. Wystarczyło, żeby eksperymentatorzy zmienili imię opisywanej osoby z Heidi na Howarda, aby kolejna grupa oceniła opisywaną osobę jako człowieka sukcesu, profesjonalistę, z którym chętnie podjęliby współpracę. Sukces, jakkolwiek rozumiany jest wygraną ze sobą, a przede wszystkim ze swoimi słabościami i stereotypami, w które wchodziliśmy jako ludzie przez tysiąclecia. Kobiety, które odnoszą sukces czasem są postrzegane jako hetery, a mężczyźni boją się kogoś, kto może im odebrać stereotypowo postrzeganą rolę faceta w związku. Moje zdanie: Bądź kobietą sukcesu (dumną matką, świadomą liderką, rozwijającą się bizneswoman) i jako kobieta sukcesu spotkaj mężczyznę sukcesu. Dojrzali faceci nie boją się silnych kobiet.

2. Nie wierzę, że kobiety mogą uprawiać seks tak jak mężczyźni.

•Postać: Charlotte York
•Źródło: odc. 1, Seks w wielkim mieście

To prawda. Badania dowodzą, że testosteron wzmaga libido, w związku z tym mężczyźni będą mieli przeważnie częściej ochotę na seks.Mężczyźni są bardziej wrażliwi na bodźce wzrokowe, które powodują wzrost dopaminy – hormonu przyjemności. Kobiety są bardziej wrażliwe na słowa i dotyk. Podczas przygodnego seksu, zaraz przed aktem seksualnym, u mężczyzn odnotowuje się ogromny wzrost dopaminy, która u kobiet uaktywnia się raczej po fakcie. Kobiety  po seksie, odczuwają także ogromną potrzebę bliskości, mają chęć przytulania, w przeciwieństwie do mężczyzn (to wszystko przez nierówne proporcje oksytocyny).

3. Los samotnej kobiety nie jest łatwy… dlatego każda powinna mieć wyjątkowe buty, żeby radośniej kroczyć przez życie.

•Postać: Carrie Bradshaw

Buty są pewną metaforą. Nie tylko w tym filmie, ale w ogóle dla kobiet, w ich życiu. Buty mają znaczenie psychologiczne, reprezentują bezpieczeństwo. To one niosą nas przez świat, wyróżniają, dają poczucie pewności siebie.

4. Przeszłość jest jak kotwica, która trzyma nas w miejscu. Trzeba zapomnieć o tym, kim się było, żeby stać się kimś, kim się będzie.

•Postać: Carrie Bradshaw
•Źródło: odc. 1, Kotwice w górę

To jeden z piękniejszych cytatów. Nie tylko w filmie, ale ze wszystkich tych, które słyszałam na temat człowieka i jego przeszłości. Zawsze powtarzam – podejmuj decyzję z perspektywy tej, którą chcesz być, nie tej, którą być już nie możesz, nie chcesz.

5. Wszechświat może nie gra z nami fair, za to ma ogromne poczucie humoru.

•Postać: Carrie Bradshaw
•Źródło: odc. 17, Fortuna kołem się toczy

Zauważam, że wiele osób ma dwa skrajnie odmienne przekonania na temat świata i ludzi. Pierwsze z nich to magiczne myślenie „Świat jest sprawiedliwy. Jestem dobry, więc nic złego mi się nie stanie”. Drugie to myślenie fatalistyczne: „Ludzie są źli. Nie warto nikomu ufać”. Jedno i drugie przekonanie odbiera nam sens działania. Świat nie jest sprawiedliwy, ani niesprawiedliwy. Ludzie nie są ani skrajnie źli, ani skrajnie dobrzy. Świat na pewno ma poczucie humoru.  Przykłady:

Założę się, że i Ty znajdziesz kilka innych przykładów.

cytatów

6. Kobiety to specjalistki od sztuczności – noszą sztuczne włosy, staniki a nawet futra. Zastanawiam się czy lęk przed samotnością nie pcha nas do sztucznych zachowań? Może pozorujemy coś więcej niż orgazmy? Może pozorujemy całe związki? Czy lepiej jest udawać, niż być samą?

•Postać: Carrie Bradshaw
•Źródło: odc. 4, Czyż nie dobija się samotnych ludzi?

Myślę, że za często używamy sformułowania „udawać”. Mówimy, że nakładamy maski, żalimy się, że robimy coś, na co nie mamy ochoty. Tymczasem, życiowe role człowieka są jak role aktora. Oskara nie dostaniesz za leżenie na kanapie. Chcemy być postrzegane jako piękne, modne, wartościowe. Kultura narzuca schematy, w które się wpasowujemy. Część z nas nie poddaje się modzie. Część żyje modą. Część jej nie dostrzega. Każde podejście jest dobre, jeśli to Twoja decyzja i Twoja potrzeba, jeśli nikogo to nie krzywdzi i Ciebie nie męczy.

7. Podobno przeciwności się przyciągają, ale nie wiadomo, na jak długo… Skoro zależy nam na związku, czy powinniśmy rozpalać ogień namiętności, traktując pracę jako rozpałkę? A może wystarczy sam romans? Jeżeli prowadzimy osobne życia, czy najgorętszy nawet związek w końcu nie ostygnie?

•Postać: Carrie Bradshaw
•Źródło: odc. 17, Zimna wojna.

Każdy związek po czasie zawsze ostygnie. Winę ponoszą procesy biochemiczne, które zachodzą w naszym mózgu – przeczytaj koniecznie artykuł 9 zasad miłości. Według badań, co prawda przyciągają nas bardziej ludzie, którzy są naszym przeciwieństwem, ale dłużej i szczęśliwiej przetrwają takie związki, gdzie osoby dobierają się na zasadzie podobieństwa (szczególnie wyznawanych wartości, przekonań i wspólnych rytuałów).

8. Okazuje się, że nawet najtwardsze kobiety miękną w obliczu miłości.

•Postać: Carrie Bradshaw
•Źródło: odc. 5, Jeden to samotna liczba

Każdy mięknie, jeśli kocha szczerze.

9. 

– To przyjęcie z okazji ciąży.
– Nie, to sekta.
– Jaka sekta?
– Wszyscy myślą i ubierają się tak samo. I tylko jedno jest ważne – dzieci.
– Oszalała…
– Macierzyństwo odebrało mi dwie siostry. Wiem, co mówię.

•Postać: Carrie Bradshaw, Miranda Hobbes, Charlotte York
•Źródło: odc. 10, Ciążowe przyjęcie

Macierzyństwo to wspaniałe doświadczenie życiowe. Rola matki jest jedną z najciekawszych i najtrudniejszych ról. Jej niebezpieczeństwo leży w jej intensywności i polega na tym, że inne role w jej obliczu nikną.

10. Forsa to władza, seks to władza – więc forsa za seks to tylko wymiana form władzy.

•Postać: Samantha Jones
•Źródło: odc. 5, Potęga płci żeńskiej

Trudno skomentować słowa Samanthy w wysublimowany, naukowy sposób. Napiszę więc – tak. Niestety lub stety, ale tak.

11. Czasami wolimy coś przemilczeć, bo to fatalnie brzmi.

•Postać: Charlotte York
•Źródło: odc. 5, Jeden to samotna liczba

Pauza, czy też milczenie to także forma komunikacji. Mowa jest srebrem, milczenie złotem. Odkąd nauczyłam się milczeć, ludzie mają mi mniej za złe i bardziej szanują. Głośno mówię, jeśli walczę o idee. Milczę, gdy walczę ze swoimi emocjami. 

12. Przy tej okazji wymyśliłam pierwszą zasadę zerwania: zniszcz wszystkie fotki, na których on jest seksowny, a ty szczęśliwa.

•Postać: Carrie Bradshaw.
•Źródło: odc. 1, Wracam do gry

Mózg nas oszukuje. Żyjemy w wiecznej iluzji wspomnień (wspomnienia częściowo są fikcyjne, bo pamięć ubarwiamy interpretacją i emocjami). Gdy chcemy o kimś, czymś zapomnieć, faktycznie lepiej nie stymulować się obrazami, wspomnieniami, zapachami, które wywołują falę skojarzeń.

13. Po śniadaniu Charlotte i ja poszłyśmy na zakupy. Zasada zerwania numer trzy: póki cierpisz, nie wchodź do sklepów.

•Postać: Carrie Bradshaw
•Źródło: odc. 1, Wracam do gry

Gdy cierpisz, Twój mózg będzie łaknął wszelkich źródeł, które pomogą wyzwolić dopaminę w mózgu. Znajdzie je w jedzeniu, zakupach, alkoholu. Ciężko się temu wszystkiemu oprzeć. Trzeba znaleźć inne sposoby na rozładowanie napięcia i uwolnienie się od emocji. Jedyne, jakie osobiście znam, to rozmowa, medytacja, sport, wysypianie się.

14. I na koniec najważniejsza zasada zerwania: nieważne, kto ci złamie serce ani jak długo będziesz się kurować, bez przyjaciółek nie dasz rady.

•Postać: Carrie Bradshaw
•Źródło: odc. 1, Wracam do gry

No właśnie. Wsparcie bliskich i środowiska jest skuteczniejsze niż prozac.

15. Współczesnej kobiecie mówi się od dziecka, że może zostać kim zechce: astronautką, szefową firmy internetowej, kurą domową. Nieograniczone perspektywy z dostawą do domu. A może ich mnogość uniemożliwia nam podjęcie decyzji? Wiemy, że wybierając jednego mężczyznę i jedną karierę, rezygnujemy z innych opcji. Czy jesteśmy niezdolne do podejmowania decyzji? Dano nam za dużo? A może Samantha się nie myli: czy możemy mieć wszystko?

•Postać: Carrie Bradshaw

Tak, czyli nie – nie możemy mieć wszystkiego, przynajmniej nie w jednym czasie. To wyjątkowo mądry cytat. Od podjęcia decyzji często powstrzymuje nas przeświadczenie, że koło nosa ucieknie nam coś innego, lepszego. Nie możemy się zdecydować, co najlepsze będzie dla nas. Jak rozwiązać taki problem? Wyrobić w sobie przekonanie, że bez doświadczeń nigdy nie dowiesz się, w jakiej roli Ci najlepiej. Tak jak z butami. Aby wiedzieć, które są najwygodniejsze, trzeba kilka par przymierzyć i je ponosić. Aby wiedzieć, jak się czuję w danej roli, w danym miejscu, muszę zapomnieć o innych rolach, innych miejscach i przez jakiś czas koncentrować się tylko na tym, co jest i w pełni tego doświadczać. Ludzie sądzą, że życie to sztuka wyborów. Tymczasem, to sztuka wielości doświadczeń.

cytatów

Chciałabym Ci życzyć w Nowym Roku, abyś realizowała się na różnych płaszczyznach. Realizować siebie to dość abstrakcyjne sformułowanie. Według słownika poprawnej polszczyzny „realizować się” oznacza „stawać się rzeczywistością” lub „odczuwać satysfakcję z pełnionej roli, wykonywanego zawodu”. Jeśli rozważałybyśmy pierwsze znaczenie – stawanie się rzeczywistością, to zadałabym i Tobie, i sobie pytanie: Czyż nie jesteś rzeczywista? Jeśli nie, to jaka jesteś? Wymyślona? Fikcyjna? Fałszywa? Iluzoryczna? Zawsze jesteśmy sobą, tylko być może żyjemy nadzieją bycia kimś więcej niż tą, na którą patrzymy co dzień w lustrze. Być może wszystko jest z nami okey, tylko patrzymy na siebie przez krzywe zwierciadło. Bycie „kimś więcej, bardziej” nie oznacza bycia bogatszą, szczuplejszą, młodszą, tylko bardziej świadomą siebie, spokojniejszą, mniej owładniętą emocjami.

Życzę Ci więc, abyś stawała się każdego dnia rzeczywistością – aby były nią Twoje pragnienia, potrzeby, wizje, marzenia.

Ściskam mocno!
Klaudia

P.S. każdy kolejny cytat z tego serialu mile widziany w komentarzach :-)))