05/08/2017

Jak uczyć się szybciej nowych umiejętności? Mit 10 tysięcy godzin.

Klaudia Pingot
Zapisz się na newsletter i otrzymuj specnewsy

Może miewasz czasem takie uczucie, które mnie niegdyś towarzyszyło – pragniesz zmiany i masz marzenia np. o nowej pracy albo jakieś pasji a jednocześnie czujesz niechęć do podejmowania wyzwań i rozpoczynania żmudnej nauki nowych kompetencji.

Jeśli tak – to inspirujące wideo oraz artykuł jest dla Ciebie.

Zapewne słyszałaś kiedyś o tym, że aby zostać mistrzem w jakiejś dziedzinie, musisz poświęcić na nią 10 tysięcy godzin ćwiczeń. Teoria ta zrodziła się po przeprowadzeniu badania naukowego przez psychologa Andersa Ericssona. Z pomocą wykładowców Berlińskiej Akademii Muzycznej podzielił on studentów (wiolonczelistów) na trzy grupy: potencjalnych mistrzów światowej klasy (gwiazdy), muzyków uznanych za dobrych (zdolnych, ale przeciętnych) oraz studentów, którzy najprawdopodobniej nie będą grać zawodowo i skupią się na nauczaniu muzyki w szkole. Okazało się, że pierwsza grupa miała na koncie najwięcej – 10 tysięcy godzin ćwiczeń, przez co osiągała najlepsze wyniki. Studenci z drugiej grupy ćwiczyli łącznie około 8 tysięcy godzin w swoim życiu, a z trzeciej 4 tysiące.

Ericsson podkreślał jednak nie raz, że wiele mediów „spłaszczyło” temat, zapominając o innych aspektach tego badania. Okazuje się, że aby stawać się mistrzem w jakiejś dziedzinie, równie ważna jest pełna koncentracja na zadaniu oraz zadbanie o informację zwrotną od eksperta.

Kiedy podczas treningu skupiamy się na innych rzeczach, mózg nie zmieni układu połączeń neuronalnych odpowiadających za to działanie. Jednym zdaniem – możesz trenować 10 tysięcy godzin, ale jeśli myślisz o niebieskich migdałach i nie dostajesz feedbacku, możesz zmarnować mnóstwo czasu i nic nie osiągnąć.

Te wszystkie wymagania mogą wydać Ci się zniechęcające, szczególnie, jeśli jesteś na początku drogi, która prowadzi w kierunku zdobycia nowych umiejętności. 10 tysięcy godzin odpowiada około 3 godzinom ćwiczeń dziennie lub 20 godzinom tygodniowo przez 10 lat. Jednak czy teoria 10 tysięcy godzin zawsze się sprawdza? Czy osiągnięcie poziomu mistrzowskiego można przyspieszyć? Obejrzyj poniższy film, w którym rozwiewam te wątpliwości:

Jeśli obejrzałaś film, wiesz już jakie 5 kroków możesz podjąć, aby uczyć się szybciej nowych umiejętności. Jestem ogromnie ciekawa, jakie masz doświadczenia w tym zakresie i jakie postępy udało Ci się zrobić. Podziel się nimi w komentarzach.

Tymczasem pamiętaj, że Twój umysł jest wyjątkowym darem ewolucji i każdego dnia możesz wpływać na swoje życie, biznes i karierę, czyniąc je lepszymi.